Esperanto
Čeština
Deutsch
Polski

Místo

Město

Liberec (německy Reichenberg, romsky Libertsis, esperantem Liberec' nebo Libereco) je statutární město v severní části Čech v České republice. Má více než sto tisíc obyvatel a je to největší a hlavní město Libereckého kraje a šesté největší město České republiky. Liberec se nachází přibližně 91 km severně od Prahy, jen 25 km od česko-německo-polského trojmezí a patří mezi zakladatele Euroregionu Nisa.

Proč v České republice?

Nikdy v historii se IJK nekonalo ani v České republice, ani v někdejším Československu, takže to jistě posílí mládežnické hnutí v této zemi. Ve městě existuje Klub esperantistů Stanislava Knížka. Ve dnech 12.-14. října 2007 se zde uskutečnila výroční konference IFEF (Internacia Fervojista Esperanto-Federacio, Mezinárodní železničářská esperantská federace).

Spolupráce tří zemí

Je důležité zdůraznit, že oproti zvyklostem IJK v Liberci nepořádá jedna, ale tři Zemské sekce TEJO. Jedná se samozřejmě o Českou, Německou a Polskou esperantskou mládež, protože Liberec se nachází v kraji, kde se setkávají hranice těchto tří zemí.

Místa konání

Prostory kongresu propůjčí Technická univerzita v Liberci. Disponuje pokoji pro své studenty, které jsou přes léto volné, a tím vhodné pro naše účely. K tomu jsou pokoje v současnosti rekonstruované v souvislosti s konáním Mistrovství světa v lyžování, které se uskuteční v březnu 2009 v Liberci. Během něho budou pokoje sloužit sportovcům.

Pracovníci pečující o prostory, v nichž se kongres uskuteční, jsou velmi ochotní a místní podmínky vhodné. Například ohledně jídel jsme naprosto volní a můžeme si sami určit co a kolik si budeme přát. Vyhověno bude i veganům.

Účastníci mohou bydlet v jedno-, dvou- nebo třílůžkových pokojích. Ubytovaným hostům je k dispozici bezplatné parkoviště. Fotografie objektu si můžete prohlédnout zde. Je možné bydlet také v hromadné ubytovně, která se nachází v té samé budově. Protože areál není oplocen, možnosti stanování jsou omezené, ale to bude ještě upřesněno.